Над 40 бизнес дами присъстваха на семинар във Варна за популяризиране на възможностите за европейско финансиране на бизнеса. Събитието бе организирано от Областния информационен център – Варна съвместно с Дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ при Община Варна и Асоциация „Да съхраним жената“. Сред присъстващите имаше представителки на печатници, рекламни агенции, морски фирми, хотели, автошколи, обучителни и медицински центрове, неправителствени организации и др.
Форумът бе открит от управителя на ОИЦ-Варна Виктория Николова, директора на общинската дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ Ани Николова и управителя на Асоциация „Да съхраним жената“ Йорданка Ненчева. В първата част на семинара представители на регионалните звена на управляващите органи на оперативните програми „Развитие на човешките ресурси“ и „Иновации и конкурентоспособност“ представиха основни приоритети, актуални и предстоящи процедури за кандидатстване по двете програми. По ОПРЧР към бизнеса са фокусирани 7 процедури: „Младежка заетост“, „Ново работно място“, „Обучения и заетост на младите хора“, „Обучения и заетост“, „Обучения за заети лица“, „Развитие но социалното предприемачество“, „Добри и безопасни условия на труд“. Това посочи Снежана Ангелова от регионалния отдел на Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика. Тя обясни, че ОП „Човешки ресурси“ предоставя възможности на бизнеса да наеме персонал – безработни младежи до 29 години или по-възрастни безработни, да обучи служителите си и да подобри условията на труд. До 9 ноември т.г.фирми от сектора на интензивни на знания услуги могат да подават проекти за закупуване на машини и оборудване по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, подчерта началникът на Регионалния сектор – Варна при Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерство на икономиката Владимир Бобев. Той заяви, че до края на годината по програмата е предвидено да стартират още 2 процедури за кандидатстване: за внедряване на иновации и енергийна ефективност в предприятията. Бобев съобщи още, че Министерството на икономиката ще управлява и новата оперативна програма „Инициатива за малки и средни предприятия“, която ще предоставя достъп на МСП до финансиране чрез финансови инструменти.
Семинарът завърши с представяне на три успешни европроекта на варненски фирми, изпълнени през предходния програмен период. С европейски средства кораборемонтната фирма „Варна меритайм“ е подобрила условията на труд в предприятието. Със средства по проект по ОП „Развитие на човешките ресурси“ компанията е закупила система за вентилация и аспирация в три от цеховете си, работно облекло и лични предпазни средства за служителите. С помощта на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ фирма „Аркотрейд“ ЕООД е реализирала проект по внедряване на автоматизирана машина за цепене и пренавиване на самозалепващи материали за изработката на етикети. Управителят на дружеството Христина Врангелова разказа, че благодарение на проекта компанията е увеличила производителността си, а оборотът й се увеличава с 15-20% всяка година. Управителят на „Фреш ап лейбъл“ ООД Борислав Банчев запозна участниците в семинара с проекта на фирмата за закупуване на ново оборудване и модернизиране на производствения процес в дружеството, специализирано в производство на самозалепващи етикети и печат на фолиа. Безвъзмездната финансова помощ за предприятието бе за над 1,5 млн.лв., сподели Банчев.
На финала дамите от кулинарния клуб към Асоциация „Да съхраним жената“ зарадваха гостите с вкусни изненади, приготвени от самите тях.
