На 31.08.2018г. деца, родители, доброволци и екипа участващи по проект „Иновативно-интеграционни, социално-здравни дейности за деца с разстройства в аутистичния спектър и техните семейства”, посетиха „Аквариум“, намиращ се в Морска градина, гр. Варна.
Целта на посещението беше запознаване с редки морски и речни видове.
Децата осъществиха успешно социално включване, чрез посещението си в Аквариума. По-голямата част от тях не го бяха посещавали.
С радост и нетърпение обиколиха всички зали и разгледаха експозициите. Родителите правиха снимки и разказваха на децата за живота на морските и речни обитатели.
Аквариумът във Варна е създаден по идея на цар Фердинанд след негово посещение в Неаполската зоологическа градина. Изключително оригиналното решение на фасадата му съчетава баралефни изображения на огромна мида и някои от най-разпространените животински видове в Черно море.
Сградата е построена за периода 1906-1911 г. Заради войните в началото на ХХ век обаче откриването на аквариума се забавя. След края на Първата световна война през 1918 г. зданието е било използвано последователно от войскови части до 1920 г., от Машинното училище до 1922 г. и от Рибарското училище до 1930 г.
На 17 юли 1932 г. Цар Борис III открива официално Морската биологична станция. На тази дата се чества и годишнина от създаването на варненския аквариум.
Централната зала на Аквариума разкрива пред погледа на посетителите впечатляваща колекция от сладководни и морски обитатели, представени в естествената им среда. В няколко съседни зали са подредени експозиции, даващи пълна представа за флората, фауната и специфичните особености на Черно море.
В другите 2 експозиционни зали могат да се видят препарирани представители от Световния океан, да се проследи миграцията на рибите, нагледно да се разгледа хранителната верига в морските води, структурата и особеностите на Черно море. Интересни са многобройните видове рапани, миди, водорасли и микроорганизми.
Освен това е налична библиотека със повече от 30 000 научни и специализирани книги, учебници, периодични издания в областта на морската биология, хидрохимия, океанография, ихтиология, рибарство и рибна индустрия, марикултури, акваристика и др. Библиотеката пази уникални стари книги и карти, публикувани през 19 век.
Проектът продължава на 03.09.2018г., 10:00ч. с „Лаборатория за родители“-Обмен на практики в ежедневието за деца с РАС, с модератор: Любомира Манолова-специален педагог.
Очакваме Ви!
Вход свободен!